Dobrodružné výzvy pro celou rodinu

Vydejte se za dobrodružstvím

Nejlepší investicí do vašich dětí je váš čas. Ideálně ho svým potomkům nadělovat prostřednictvím zážitků, kterými se rozvíjí, učí a poznávají svět i sami sebe. Kraj pod Javořicí je místem plným výzev pro vaše malé rošťáky. I těch, co stojí právě jen váš čas, nikoli peníze. Tak do toho!

Přinášíme několik tipů na dobrodružství v přírodě pro vaše děti, ale i pro vás. Možná budou některé z našich výzev obtížnější pro dospělé než pro děti, protože dospělým se mnohem hůř vystupuje z komfortní zóny než spontánním dětem plných nadšení a domnění, že svět je jedna velká hra, kde je možné úplně všechno. Že jde o pohádkovou říši, kde fungují kouzla a plní se přání. Škoda jen, že o tento svět dospělí tak rychle přicházejí. Tak se do něj vraťte alespoň se svými dětmi!

Chyť si rybu

Ulovte si s dětmi rybku. Nadšení z jejich prvního úlovku bude nevídané, uvidíte sami. Zároveň se vaše děti učí trpělivosti a respektování ticha. Zkuste to např. na plodovém rybníku vedle kempu Velkopařezitý v Řásné nebo na Podliščí s rybářskou baštou u Počátek nebo v Horních Dubenkách.

Spatři hvězdy

Pozoruj hvězdy & zažij pořádnou tmu

Světelný smog ve velkých městech bohužel často nešťastně blokuje noční oblohu plnou souhvězdí. V Kraji pod Javořicí ale takových měst moc není, a proto zde máte jedinečnou příležitost zažít dokonalou tmu s oblohou posypanou hvězdami. V okolí rybníku Zhejral či na loukách Malého pařezitého rybníku, ale i na Míchově skále či stráních a lesních paloucích přímo pod nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny – pod Javořicí - máte jedinečnou příležitost.

Přespi pod širákem

Vůbec nejlepší bude, když pozorování hvězd spojíte s přespáním pod širákem. Není nad to ležet v teplém spacáku, nad hlavou mít nebe plné souhvězdí a usínat při padajících hvězdách, ke kterým posíláte svá přání. Zejména v srpnu.

Rozdělej a opeč

Zkuste si s dětmi rozdělávání ohně na ohništi k tomu určeném a následně si na něm opečte buřty, topinku nebo jablko. Vyšlete své ratolesti sehnat březovou kůru a suché klestí, ale také mladý pevný proutek, který si s vaší pomocí seříznou na opíkák. Pro zdatnější táborníky je skvělou výzvou rozdělání ohně pomocí křesadla.

Vykoupej se v rybníku

Vykoupej se v přírodě

Řada dětí dosud neměla příležitost vykoupat se v rybníku ve volné přírodě. Vystřídejte bazén za lom nebo lesní rašelinový rybník. Vstupné ani otevírací hodiny v takovém případě neexistují. Vyzkoušejte Velký či Malý pařezitý rybník nebo některý z malebných rybníků kolem Počátek.

Noční bojovka

Vydejte se s dětmi na noční výlet např. na některý z hradů či zřícenin mezi Telčí, Třeští a Počátkami. Ideálně, když na místě, kam směřujete, dětem dopředu zakopete poklad – nějaké dobroty či vzkaz – a třeba i těstě před tím zvládnete, než na místo vaše děti dojdou, nenápadně zapálit svíčku vloženou do zavařovačky. Vhodným místem může být zřícenina hradu Štamberk, hrad Roštejn, ale např. i Studánka Páně pod Javořicí.

Čaj z divokých bylin

Posbírat byliny a uvařit čaj – to může být další výzvou pro vaše ratolesti. Listy maliníku jsou k tomu ideální, ale skvěle poslouží i listy ostružin či jahod. Stačí je zalít horkou vodou z termosky a nechat vylouhovat. Vězměte s sebou i med, kterými čaj dětem za odměnu, že keře lesních plodů našly, osladit. Hledejte společně i houby nebo stopy zvířat.

Po dobrodružství trocha odpočinku

Hladová břicha

Kde se po takových dobrodružstvích v Kraji pod Javořicí najíst s dětmi tak, aby dostaly kvalitní jídlo a třeba i zažily něco navíc? Vyzkoušejte to například přímo v Telči v areálu Panského dvora, kde je - kromě dobré restaurace – součástí také dětská interaktivní herna, lezecká stěna nebo bylinková zahrada. V malé vísce Bohuslavice najdete také skvělou restauraci, která patří k hospodářskému dvoru plnému zvířat a možností s nimi spojených. V Třešti zkuste například Gram Café s dětským koutkem, kde si můžete objednat – kromě domácích dezertů - také palačinky nebo slané galety.