Oslavy 800 let založení Dolní Cerekve

foto

Městys Dolní Cerekev ve spolupráci s místními spolky vás srdečně zve na oslavy výročí 800 let založení Dolní Cerekve.

Program oslav bude zahájen v sobotu 22. června dopoledne u kulturního domu, u kterého se utáboří kejklíři, komedianti, šermíři, ale i královští lovčí či sokolníci. Po poledni vyrazí celá tato výprava směrem na Novou silnici, aby doplnila náš historický průvod.

Ve 13 hodin odstartuje průvod v historických kostýmech. Budeme rádi, pokud se vy, dolnocerekváci, připojíte a v kostýmech tuto výpravu doplníte. Kostýmy je stále možné si je zamluvit u paní Květy Kalendové (telefon: 723 756 211). Využijte příležitosti a pojďte se jako aktér zúčastnit slavnostního průvodu.

Průvod projde Cerekví v čele s biskupem Pelhřimem, který naši obec podle legendy v roce 1224 založil. Po cestě jsou připravena čtyři zastavení spjatá s naší historií - u hřbitova, u brány, u kostela/radnice a u muzea. Zakončení průvodu proběhne u kulturního domu.

U kulturního domu bude v 15 hodin zahájena ceremonie na počest 800 let Dolní Cerekve. Každou půlhodinu se odehraje jiné vystoupení, a to až do závěru akce – zhruba do 22 hodin. Mimo bohatého programu a občerstvení si děti užijí interaktivní zábavu v několika disciplínách s odměnou na závěr.
V sále kulturního domu se budou se svou bohatou činností i historií prezentovat dolnocerekvické organizace.
Celý program s ohlédnutím přes osm století bude mít i výhled do budoucnosti. Na připravené archy bude možné zanechat vzkaz budoucím generacím. Na konci sobotního programu sváže knihařka jednotlivé listy do formy pamětní knihy, která bude v neděli slavnostně uložena v kostele.

Nedělní dopoledne 23. června vyplní slavnostní mše svatá, kterou bude sloužit druhý muž brněnského biskupství, generální vikář Pavel Kavka. Spolu s ním uložíme pamětní knihu se vzkazy pro další generace do věže kostela sv. Maří Magdalény, kolem kterého se vlastně celých osm století existence Dolní Cerekve točí.

U příležitosti výročí vyjde také úplně nová kniha z edice o historii Dolní Cerekve s titulem Procházka osmi staletími, aneb stručná historie Dolní Cerekve od autorů Přemysla Fučíka a Františka Roda. Kniha bude poprvé k prodeji v jednom ze stánků během sobotního slavnostního programu.

S oslavami založení obce se tradičně pojí i žehnání domům. Od pondělí do středy budou dolnocerekvickými faráři požehnány nahlášené domy a byty.

program oslav 800 let

pondělí 17/6 až středa 19/6
- žehání domů

sobota 22/6
- 13.00 historický průvod s divadelními scénkami
- 15.00 ceremonie na počest 800 let
- 15.30 vystoupení dětí naší ZŠ
- 16.00 bujaré písně starých krčem a veselic
- 16.30 křest knihy
- 17.00 kejklíři a komedianti
- 17.30 královští lovčí - výcvik dravců
- 18.00 truvéři, vagani aneb písně středověku
- 18.30 na hradby…aneb žoldnéři krále
- 19.00 na rynku je veselo aneb žoldnéři ve městě
- 19.30 šermíři rváči a duelanti
- 20.00 sokolnické představení a ukázky dravců
- 20.30 souboje a potyčky zbrojnožské
- 21.00 písně historie a romantiky
- 21.30 závěrečné kejklířské ohňové show
- 22.00 ukončení slavnosti

neděle 23/6
- 10.00 výroční mše v kostele svaté Maří Magdalény

Konání akce
Místo
Kde

Dolní Cerekev