Kraj pod Javořicí, to nejlepší, míchova skála
To nej z Kraje pod Javořící

Co nesmíte minout v Kraji pod Javořicí

Servírujeme vám několik horkých tipů, bez kterých zkrátka nesmíte odjet. Doslova lze říct, že díky nim je Kraj pod Javořicí tím, čím je. Navštívíte-li tato místa, poznáte správný kolorit této výjimečné, drsné a přitom malebné oblasti Vysočiny.

Vybrat to nej je pro nás trochu oříšek. Záleží na mnoha faktorech jako například na tom, kolik plánujete v Kraji pod Javořicí strávit dnů a také na tom, co vás nejvíc zajímá. Zda jsou to kulturní památky, přírodní krásy, kulinární zážitky nebo kombinace všeho. My se budeme držet poslední ze zmíněných možností a namixujeme vám třídenní koktejl, který by vás podle nás mohl nadchnout... Tedy do toho!

Náměstí v Telči s malebným podloubím

Odstartujte na telčském náměstí

Nasazujeme vysokou laťku a startujeme v historické Telči. Auto nechte na jednom z parkovišť kolem centra – výhodou je, že Telč je tak malá, že z jednoho konce na druhý dojdete pěšky během půl hodiny. Začněte na renesančním náměstí Zachariáše z Hradce, které stráží Horní a Dolní brána, ulice Na Parkaně přes bývalý vodní příkop, Kyptovo náměstí s věží sv. Jakuba a vstupem do zámeckého parku a nejnovější cesta přes Belpskou lávku nad Ulickým rybníkem.

Ať už vás na náměstí dovede jakákoli z přístupových cest, otevře se vám pohled jako na kulisy z natáčení pohádky. Barevné fasády historických domů s podloubím, mariánský sloup, dvě vodní kašny a zámek se zahradou. Sedněte si na lavičku či na zahrádku některého z podniků a nechte na sebe padnou trochu noblesního kýče, který jinde na světě nenajdete.

Možná ani nemusíte dopředu nic plánovat a jen tak se nechat unášet svými kroky tam, kam vás zrovna povedou. Vydat se můžete do zámku, do výšek na věže, do kostelů nebo přes Staré Město kolem bývalého mlýna až na židovský hřbitov, který je během letních prázdnin plný uměleckých děl nadějných umělců.

Další zákoutí Telče

Velký Pařezitý rybník

Koupání pod Javořicí

Po obědě v některé z telčských restaurací naberte směr obec Řásná. Nad ní se kromě příjemného kempu rozprostírá Velkopařezitý rybník. Lesní vodní plocha zbarvená rašelinami vás pohladí po těle a v letních dnech dokonale osvěží. Poté se můžete ponořit do okolních lesů a přes Míchovu skálu s dokonalým výhledem do okolí vyšlapat až na nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny – Javořici s výškou 837 m.n.m. To by pro jeden den stačilo a vy se pozvolna můžete odebrat do svého ubytovacího zázemí či přilehlého Campu Velkopařezitý. V něm najdete chatičky, místa pro stany, ale i karavanová stání.

Další tipy na koupání

Muzeum kamenictví v Mrákotíně

Zajímavosti a dobroty

Druhý den na nic nečekejte a pokud jste spali v Campu Velkopařezitý a máte s sebou kola, vyražte víceméně cestou z kopce kolem Malého pařezitého rybníku až na nedaleký hrad Roštejn. Pokud bydlíte v Telči, není problém na hrad dojet po příjemných cyklostezkách i odtud. Je to trochu do kopce, ale slibujeme, že zpět to bude zas naopak. V podhradí nezapomeňte přibrzdit v zážitkové geoexpozici u Roštejnské obory.

Na hradním nádvoří pak na vás čeká občerstvení, možná nějaká z historických akcí, ale rozhodně vás hrad oblaží hlavně krásnými expozicemi. Je častým místem svateb a také útočištěm bytostí z jiného světa. Hradní duchy a legendy vám kasteláni na prohlídce rádi popíší.

Pak už pokračujte dál přes Růženou až do Třeště. Do města proslaveného ekonomem a politologem Schumpetrem, zdatnými řezbáři a jejich betlémy, ale i Franzem Kafkou a krásným přírodním biotopem Malvíny, kde se můžete vykoupat. Na kávu si zajděte do kavárny Gram kafé a poté se vydejte nazpět.

Buď stejnou trasou jeďte na kole, ale zastavte se na chvíli u lomu v Čenkově, nebo naskočte do lokálního vláčku a dojeďte s ním do Telče. Tam si užijte návštěvu dvou minipivovarů a po cestě mezi nimi i jedné rodinné pražírny s kávou. Začněte v pivovaru Trojan, kde na vás čeká i pohodové vnitřní a venkovní posezení s výhledem na západ slunce.

Po cestě od něj do Panského pivovaru se zastavte v rodinné pražírně RoPraKafe u pana Cveka, který vám kávu jak naváží, tak i skvěle připraví. Panský pivovar je pak součástí Panského dvoru s restaurací, kde se také dobře najíte.

Prohlédněte si mapu prvního a druhého dne, ať nezabloudíte.

Zábavné expozice na Roštejně

Tajná zastávka, prameny i kruh

Třetí den se vydejte z Telče směrem na západ. Zastavte se v Mrákotíně v Muzeu kamenictví. Není totiž náhodou, že se Kraji pod Javořicí přezdívá kraj kameníků. Tradice práce s kamenem je zde dlouhá a významná. Jedno dílo z mrákotínského lomu lze spatřit dokonce na Pražském hradě. Odtud pokračujte do Studené, kde zabočíte doprava na obec Klatovec.

Těsně před ní ale zpomalte a zaparkujte. Dáme vám totiž jeden tajný tip, který leží jen několik minut pěší chůzí od silnice. Tam totiž uvidíte rybník Zhejral – rozsáhlý komplex rašelinišť a rašelinných luk se vzácnou faunou a flórou. Až se nabažíte pohledu na romantický a chráněný ekosystém, pokračujte dál do Počátek. Prohlédněte si malé náměstíčko a dejte si třeba zmrzlinu v tamní cukrárně či v roztomilém stánku u nádraží.

Poté vyjeďte z obce ven za hledáním špetky tajemna. Mezi četnými lesními prameny opředenými řadou pověstí totiž najdete kamenný kruh druidů. Je součástí Resortu sv. Kateřina a jeho energie, stejně tak jako klid a malebnost, vás na závěr vašeho putování Krajem pod Javořicí příjemně před cestou domů obejmou.

Také trasu pro třetí den jsme vám zpracovali do mapy.