Cyklovýlet 3v1 –⁠ koupání, hrad Roštejn i nevšední křížová cesta

Koupání ve Velkém pařezitém rybníku
Vzdálenost
27 km
Čas jízdy/chůze
2.00 h
Převýšení
362 m

Klidná projížďka naší zvlněnou Vysočinou. Nespočet krásných výhledů doplní až tři zážitky různého charakteru. Koupání v čisté vodě Velkopařezitého rybníka, je prvním z nich. Hrad Roštejn se speciální prohlídkovou trasou pro malé návštěvníky je druhý. A zvoláním „Poutníku postůj! Rozhlédni se“ vás láká k sesednutí z kola krátká procházka křížovou cestou u Mysliboře. Stačí jen otevřít oči a šlápnout do pedálů…  

Cesta začíná

 1.

Nejkrásnější lipová alej v Telči

Minulost Telči nezanechala jen kulturní památky, ale i ty přírodní. Pro mnohé stejně tak majestátní. Mezi takové odkazy patří i stará lipová alej, která mění svou tvář s každým ročním obdobím. Je ideální a nenáročnou procházkou pro všechny, kteří milují stín, šum i energii stromů. Vítejte v Lipkách!

Kraj pod Javořicí, Lipová alej z 18. st. má více jak 400 stromů
 2.

Po naučné stezce až k Velkopařezitému rybníku

Za Lipkami na rozcestí se dáte doprava na červený Singletrail Lipka a Březinovu cestu a pokračujete mírným stoupáním až k odpočívadlu u Kaple sv. Karla Boromejského.

Se svatyní se pojí pověst o Karlu Slavatovi, který zde nechtěně strávil noc ve vlčí jámě. Jeho zbožná matka nechala na oslavu jeho záchrany postavit nad jámou kapličku nesoucí Karlovo jméno.

 3.

Řásná je krásná

Další část trasy až do Řásné vás povede po naučné stezce kolem přírodních jezírek a rašelinišť. Z Řásné je to k rybníku Velký Pařezák už jen kousek mírného stoupání.

 4.

Koupání v přírodní rašelinné lázni

Rybníků jako je „Velký Pařezák“ moc není! Rozsáhlou vodní plochu založil v 16. století Zachariáš z Hradce a dříve sloužila jako zásobárna pitné vody pro Telč a okolí.

Rezavá voda je čistá i v létě

V okolí rybníku jsou četná rašeliniště, a tak není divu, že má voda rezavou barvu. Rybník má mírný vstup do vody s dětským hřištěm i velmi příkrý vstup po schodech. Přímo z vody máte výhled na televizní vysílač Javořice, nejvyšší hora Českomoravské Vysočiny. A náruživí plavci si mohou udělat koupací přestávku i u Malého Pařezáku.

U recepce kempu na vás čeká i menší občerstvení.

 5.

Hrad Roštejn – jeho sedmibokou věž nepřehlédnete

Za rybníkem na rozcestí Klepadlo odbočíte vpravo a pokračujete rovně za nosem, dokud neuvidíte brány hradu.

Byť je hrad Roštejn obklopen hustými lesy, jeho sedmiboká věž je vidět zdaleka. Nádvoří hradu je příjemným místem pro odpočinek a v místní hospůdce se můžete občerstvit před prohlídkou. Je ale třeba počítat s tím, že v létě přichází spousta návštěvníku.

Roštejn býval loveckým hradem, a tak je téma přírody, lovectví a myslivosti všudypřítomné. Hrad má 2 okruhy – pro děti (B) a pro dospělé (A). Během letních prázdnin se na hradě často konají i kostýmované či divadelní prohlídky.

 6.

Geoexpozice pod Roštejnem

Vydali jste se na výlet k hradu Roštejn, ale nevíte, kam dál? Tak to nesmíte minout venkovní geoexpozici přímo pod hradem. U Roštejnské obory byla vybudována teprve v roce 2020. Na děti čeká zážitková stezka a dospělí si mohou odpočinout a dozvědět se informace o místní přírodě.

Geoexpozice pod Hradem Roštejn, dětské hřiště, Geopark Vysočina
 7.

Z Doupě na Mysliboř

Pokračujte po cestě na obec Doupě. Z něj rovně přes kopec do Studnic a odtud rovně z kopce na Mysliboř – to je cesta k poslední zastávce cyklo-výletu. 

 8.

Křížová cesta u Mysliboře

Poradíme vám tip na výlet, při kterém můžete rozjímat v absolutním klidu přírody. Vydejte se do Mysliboře. Kousek za touto malebnou vískou nedaleko Telče najdete posvěcenou křížovou cestu v netradičním pojetí –⁠ je zpracovaná stylem kraje kameníků.

Křížová cesta z neupracované žuly v Mysliboři
 9.

Multina pro geokačery

Na vrcholku kopce najdete příjemné posezení s houpačkou pro nejmenší. Na milovníky geocachingu zde čeká i jedna „multina“!

A na konci křížové cesty si zazvoňte na zvonec a výletu je téměř konec! A do Telče už je to, co by kamenem dohodil. 

Další výlety pro vás