Z Počátek na kole na Chadimův mlýn

Malebný Chadimův mlýn
Vzdálenost
14 km
Čas jízdy/chůze
1.00 h
Převýšení
207 m

Váháte, kam vyrazit z Počátek na kole? Zkuste nedaleký Chadimův mlýn, kde na vás čeká muzeum, ekofarma i občerstvení – součástí mlýnu je i kemp.

Naše tipy

Ještě než se vydáte na cestu, v samotných Počátkách naleznete spoustu kulturních i přírodních zajímavostí. Například městská památková zóna, muzeum, vyhlídková věž, naučné stezky, koupaliště Valcha nebo nedaleké lázně sv. Kateřiny – o tom všem vám rádi poví v turistickém informačním centru přímo na náměstí Palackého .

Jídlo v Chadimově mlýně

Nebalte si svačiny. Přímo v mlýně se během teplých měsíců nachází občerstvení. Před návštěvou ale raději doporučujeme zkontrolovat webové stránky Chadimova mlýna, kde najdete aktuální otevírací dobu. Vedle kávy a piva můžete ochutnat i bio pivo z Třeboně, bio mošty z Hoštětína, ovčí sýry z farmy a sýrárny Horní Dvorce, domácí polévky a moučníky či mini zákusky.

Těsně za mlýnem začíná obec Horní Dubenky, kde si v můžete v pivovaru Kozlíček dát jeho Javořické speciály. Nebo se můžete zastavit ve vyhlášené restauraci Bistrot de Papa, kde mistr šéfkuchař vaří delikatesy ze své rodné Francie. A samozřejmě nechybí ani francouzská vína.

 

 

Cesta do mlýna

 1.

Městská památková zóna Počátky

V centru Počátek najdete památkovou zónu, ve které je dodnes patrný historický půdorys bývalé osady, uprostřed které byl ve střední části postaven kostel –⁠ dnešní kostel svatého Jana Křtitele. Počátky znáte z filmového plátna. Na jednom z nejmalebnějších náměstíček v ČR se okolo kašny na kole proháněla Magda Vašáryová jako Maryška ve filmu Postřižiny.

Historické náměstí počátky, pohled na kostel
 2.

Rekordní alej

Z města Počátky trasa pokračuje Kališťskou alejí, která se svou délkou 2,43 km nejdelší modřínová alej v České republice. Tvoří ji přes 290 modřínů, které byly vysazeny již v roce 1908.

U křížku na kopci se nachází lavička s krásným výhledem na celé Počátky, která stojí za krátkou zastávku. Na kopci projedete přes dřívější zemskou hranici Čech a Moravy. Poblíž naleznete i přírodní rezervaci V Lisovech, která je významnou lokalitou pro výskyt řady vzácných či chráněných druhů rostlin a živočichů.

Mezi železniční stanicí Jihlávka a Bělohradským rybníkem se nachází další přírodní rezervace, Rašeliniště Kaliště, kde nalezlo útočiště velké množství ohrožených druhů rostlin a živočichů.

 3.

Chadimův mlýn

Až dorazíte k mlýnu, můžete vyslechnout zhruba 30 minutovou prohlídku, během které se dozvíte více o mletí obilí, mlynářství a historii Chadimova mlýna. Přímo ve mlýně je možné si pronajmout apartmán nebo pokoj nebo je vám k dispozici také mini kemp, ve kterém si od května do září můžete postavit stan nebo karavan.

Na biofarmě najdete stádo mastného skotu Aberdeen – Angus. Stádo s plemenným býkem se pase celoročně na pastvinách kolem mlýna. Provoz na farmě probíhá v ekologickém režimu, čili přirozeně bez chemických postřiků a hnojiv.

První písemná zmínka o mlýnu je z roku 1644, kdy ho za 510 kop koupil Matěj Chadim. V roce 1926 mlýn vyhořel, ale Bedřich Chadim jej znovu obnovil a nahradil vodní kola turbínou. Mlýn pracoval do roku 1953, kdy byl státním zařízením zastaven. Poté v něm hospodařil státní statek. V devadesátých letech se mlýn po restituci vrátil přímým potomkům, kteří jej přebudovali na ekofarmu, muzeum a ubytovací zařízení s kempem tak, jak jej známe dnes.

 4.

Jak zpátky do Počátek

Zpátky se můžete vrátit buď po stejné trase, jako jste jeli do Chadimova mlýna či v Horních Dubenkách zabočit u Drápalova rybníka doleva na červeně značenou Březinovu cestu. Ta vás dovede až do obce Jihlávka a od ní se propojí s naučnou stezkou K pramenům Počátek, která vás přivede do Resortu Svatá Kateřina.

Můžete se zastavit v tamní restauraci či u kamenného kruhu Druidů nebo pokračujte dál po Březinově cestě, která je společná pro naučnou stezku a odtud také pro cyklostezku s označením Greenway řemesel a vyznání zpátky do Počátek.

 5.

Resort Svatá Kateřina

Ticho, které ruší jen šumění stromů – tady zapomenete na všední starosti, odpočinete si a načerpáte energii.

Vypněte počítač, odložte mobil a vyrazte do Resortu Svatá Kateřina v Počátkách. Místní Ajurvédský pavilon byl oceněný jako nejlepší stavba v České republice za rok 2019.

Kraj pod Javořicí, kamenný kruh druidů u Resortu Svatá Kateřina