TOP tipy na jeden den

Kraj pod javořicí, Roštejn hostina, tipy na 1 den

Máte jen jeden den? Nevadí. I ten můžete u nás prožít naplno. Přinášíme vám tipy na ty nejatraktivnější zážitky na jeden den v Kraji pod Javořicí. Vyberte si! A za těmi dalšími se třeba vrátíte příště.

Záleží na tom, co vyhledáváte. Zda raději navštěvujete památky, touláte se po přírodních krásách nebo objevujete atmosféru místa. Možná záleží na náladě, počasí a složení spolucestujících. Nicméně, máme pro vás tři tipy, které si klidně nakombinujte podle toho, co vás nejvíc zaujme.

1 den pro milovníky památek

Ten, kdo si užívá historii vtisknutou do staveb, ať začne v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce a prohlídkovou trasou v zámku. Součástí zámku je i zámecká zahrada s romantickým jezírkem a také park, do kterého vstoupíte skrz Kyptovo náměstí s kostelem a vyhlídkovou věží sv. Jakuba. V tamní kavárně s cukrárnou Univerzitního centra si nezapomeňte dát něco dobrého z domácích moučníků a kávu.

V případě, že vás fascinují křížové cesty noblesně začleněné do krajiny, pak se vydejte do nedaleké Mysliboře. Poměrně nová křížová cesta vás pohladí svým pokorným klidem a příjemnými výhledy. Poté se zajeďte na hrad Roštejn ukrytý v bukových lesích, kde na vás čeká jedna z prohlídkových tras a příjemná hradní hospůdka.

Přes město Třešť - se stopy betlémářů a Kafky - ukončíte svůj jednodenní výlet.

1 den pro aktivního turistu

Začněte procházkou po Starém Městě v Telči. Příjemný okruh kolem Staroměstského rybníka v doprovodu barokních soch si užijete zejména za hezkého počasí a pofukujícího větru. Poté vyražte z Telče na Velkopařezitý rybník, kde na vás čeká koupání, kemp s občerstvením a lesní cesty. Jednou z nich vyšplhejte na Míchovu skálu – z jejího vrchu se vám otevře báječný výhled do širokého okolí.

1 den pro požitkáře

Hledáte atmosféru místa? Pak na sebe nechte zapůsobit malebnost telčského náměstí. V Bistru Café Friends, v Café Telč či v Univerzitní kavárně se rozmazlete voňavou kávou s domácími dorty a poté si zajděte do jednoho z telčských pivovarů – do pivovaru Trojan nebo do Panského dvoru, který je příkladem obezřetně zrekonstruovaného školního statku, kde najdete rozmanité možnosti zábavy.

Odtud se vydejte kolem bývalého kina Orlovna a kolem rybníčku Nadymák k rybníku Roštejn. Tam vás potěší jak možnost koupání, tak příjemné občerstvení Roštěnka, kde se jídla připravují na venkovním grilu. Po dobrotách vyražte pohodovou procházkou po cyklo a inline dráze mezi poli přes Lipovou alej zpět do Telče.