Výstava betlémů v Třešti

Kraj pod Javořicí, rozsáhlý Třešťský betlém

Vánoce i v létě? V Třešti je to možné. Obec přezdívaná město betlémů nabízí vánoční atmosféru po celý rok, a to skrze stálou expozici betlémů v Schumpeterově domě. Vánoční atmosféra vás dostane už u vstupu a v expozici uvidíte ty největší skvosty třešťského betlémářství.

Unikátní třešťský betlém

Zvláštností místních betlémů je mech a přírodní materiály, které tvoří jejich krajinu. Díky mechu se musí betlémy každoročně přestavovat, nikdy tak nevypadají stejně jako předtím. Tím se stává i opakovaná návštěva expozice novým zážitkem.

Nejzajímavějším exponátem je Společný betlém. Tento unikát vzniká od roku 2002 na akci řezbářů – Dřevořezání. Každý řezbář, který se festivalu účastní, zde nechá alespoň jednu figurku – výsledný betlém je tak dílem několika desítek různých autorů a v současnosti čítá přes 1300 vyřezaných postav.

Betlémská cesta – navštivte domácí betlémy

Počátky betlémářství v Třešti se datují do 19. století. Lidé si betlémy stavěli doma v soukromí, později nechávali nahlédnout sousedy. A tak se tradice uchovala dodnes. Každý rok je možné navštívit cca 20 třešťských betlémů přímo v domácnostech, vždy v období od 26. prosince do 2. února. V posledních letech akci přerušila pandemie, avšak jakmile to bude možné, Betlémská cesta bude obnovena.

Kam v Třešti dál

Kromě stálé expozice betlému v Schumpeterově domě můžete v Třešti zahlédnout betlém v nadživotní velikosti. Je umístěný na břehu třešťského potoka, který je volně přístupný. Kromě toho můžete navštívit Třešťskou pobočku Muzea Vysočiny JihlavaA kdybyste se v Třešti chtěli zdržet, poradí vám v Turistickém informačním centru.

Mapa

GPS
49.2933533N, 15.4829403E

Informace

E-mail
Adresa

Turistické informační centrum Třešť
Rooseweltova 462
589 01 Třešť

A tady už jste byli?