3840 x 1200
Geopark

Národní Geopark Vysočina

Chtěli jste se podívat do Himálají, ale ještě se vám to nepovedlo? Nezoufejte, s Geoparkem Vysočina máte jedinečnou příležitost projít si oblast, kde se v pradávnu tyčili himalájští obři.

Od té doby se kopce pouze snižovaly a z velehor nám „zbyla“ pouze placka s nejvyšší horou Javořicí (837 m n. m.). Jak je to vůbec možné?

Žulu u nás nepřehlédnete

Geopark Vysočina je jedním z deseti národních geoparků u nás a jeho „hlavní tvář“ je žula. Najdete ji opravdu všude. Žula vypráví příběhy kameníků, kteří z ní stavěly domy, cesty a vyráběly umělecká díla.

Kamenická tradice, čistá příroda plná rybníků a rašelinišť společně s památkami UNESCO tvoří jedinečný genius loci mezi městy Telč, Třešť a Počátky, který musíte zažít.

Z Himalájí na Javořici

Horniny Geoparku vás nechají nahlédnout do minulosti jedné z nejdůležitějších etap geologického vývoje České republiky.

Území vypráví svůj vlastní příběh o historii Telčska v době před 340 milióny let (karbon). V té době se geopark nacházel 15 – 20 km pod zemí a bylo tu opravdu teplo (až 850°C). Před 340 mil. let se zde zformovala rozsáhlá horská pásma, která přesahovala výšku 6 km při variském (hercynském) vrásnění.

Během dalších milionů let magma chladlo a svoji roli sehrála eroze. A tak vznikly místní horniny – především žula, migmatit a pararula. O tomto příběhu vám více poví část pro geonadšence.

Proč není Javořice vysoká jako Everest?