Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

Kraj pod Javořicí, UNESCO náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

Historické jádro Telče je pokladnice stavebních slohů naší historie. Magické místo snoubí krásu s křehkostí architektonického celku. Právě pro svoji jedinečnost bylo v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

4 umělecké slohy na 1 náměstí

Na telčské náměstí vedou dvě brány. Při západní straně náměstí dominuje šlechtické sídlo – Telčský zámek, jehož přestavba v renesanční sídlo proběhla v polovině 16. století za vlády Zachariáše z Hradce.

Typickým znakem náměstí je 72 měšťanských domů, jejichž gotická jádra nesou renesanční štíty a fasádu stylu renesance, baroka a klasicismu. Vše je sjednoceno podloubím s půlkruhovými arkádami. Tento unikátní celek je dotvářen dvěma kašnami a mariánským sloupem s bohatě zdobenými sochami.

Jednotlivé prvky architektury v Telči utváří malý kousek české historie.

Telčské náměstí znáte z filmů a pohádek

Telčské náměstí, zámek či jiná zákoutí města jsou filmaři často vyhledávanou lokací. Už režisér Vojtěch Jasný dokázal ocenit a přiblížit divákům malebná místa náměstí ve slavném filmu Až přijde kocour.

Telč a její zákoutí znáte i z pohádek Pyšná princezna, Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí I. a II. Telč se stejně tak objevuje ve filmech Stříbrná paruka, Svatby pana Voka a dalších filmových skvostech.

Daleké výhledy na Telč a okolí

Pokud máte rádi pohledy z výšky, neopomeňte navštívit románskou věž sv. Ducha v ústí náměstí u Horní brány, nebo věž farního kostela sv. Jakuba. Pohled na soustavu rybníků a přírodu okolo Telče vás nezklame. Také si počkejte na úderné a hlasité zvony. Zaslechnout je můžete v poledne z věží kostela Jména Ježíš. Kostel byl původně jezuitským kostelem a je stále využíván k pravidelným bohoslužbám.

Co skrývá podloubí měšťanských domů

Až budete ze vší té architektury a krásy znaveni, vyberte si v podloubí měšťanských domů z několika kaváren či vináren a odpočiňte si. Pokud máte větší hlad, navštivte místní restauratéry.

Jestli milujete českou kuchyni, zavítejte do restaurace U Švejka nebo U Zachariáše. Dáváte-li přednost italským specialitám, usedněte na předzahrádce restaurace Amigo či Pizzerie Marečková

Až si odpočinete, nezapomeňte navštívit Malovaný Krámek paní Sylvy, kde najdete ručně malovanou a pálenou keramiku a obrazy vlastní tvorby. Dovezte příbuzným dárek, který se hodí ke každé příležitosti. Až krámek navštívíte, uvidíte sami, že nejde jen tak odejít s prázdnou.

Mapa

GPS
49.1837975N, 15.4549192E