Zámek Telč hostí pohádky i Bílou paní

Kraj pod Javořicí, Státní zámek v Telči

S jistotou lze tvrdit, že první kroky každého návštěvníka Telče vedou na pohádkové náměstí. Jeho nedílnou součástí je státní zámek Telč, kde se natáčelo mnoho pohádek a není tak divu, že i dnes na něm můžete zahlédnout legendární Bílou paní. Součástí renesančního zámku je i zámecká zahrada, park s oranžerií a vstup do podzemí.

Telč znáte z pohádek

Pyšná princezna, Kouzelný měšec, Z pekla štěstí nebo Jak se budí princezny... to je jen malý výčet z filmového portfolia telčského zámku. Co se týče historie, té opravdové, v 16. století nechal Zachariáš z Hradce z původně gotické vodní pevnosti přebudovat renesanční zámek. A stejně tak i celé náměstí, které je právě po něm pojmenováno.

Prohlídkové trasy zámku Telč

Vyberte si jednu z jednu z prohlídkových tras zámku. Majestátní šlechtické sídlo se štukovou a sgrafitovou výzdobou má ve svých komnatách mnoho důkazů o bohaté historii šlechtických rodů, které zde žily. Dozvíte se i příběh Perchty z Rožmberka – Bílé paní, která se dodnes na zámku zjevuje.

Trasa A – Renesanční interiéry se Zlatým sálem

Pro milovníky renesance doporučujeme zámeckou trasu ARenesanční interiéry. Prohlídka začíná v samotném jádru gotického hradu, v jehož přízemí budete okouzleni sgrafitovou výzdobou na náměty antických bájí. Z přízemí hradu po zámeckých schodech projdete Divadelním sálem až do Afrického sálu plného trofejí z loveckých výprav z Afriky.

Nejmajestátnějším sálem na zámku je bez pochyby Zlatý sál, který sloužil jako taneční. Je pro něj specifická honosnost zlaceného kazetového stropu s figurální výzdobou, kde se opět přesouváme do tematiky antické mytologie. Ne jinak tomu je v následujícím Modrém sálu, navíc ve středu kazetového stropu je zobrazen znak pánů z Hradce – pětilistá růže.

Trasa B – Byt posledních majitelů

Láká-li vás nahlédnout do soukromí posledních majitelů zámku, navštivte zámeckou trasu BByt posledních majitelů. Jedná se o kratší okruh, kde můžete nahlédnout do obytných místností Podstatzkých z Lichtenštejna.

Zámecké bonusy: zahrady a park

Třešničkou na dortu je kaple Všech svatých – hrobní kaple, ve které spočívá právě Zachariáš z Hradce se svou manželkou Kateřinou z Valdštejna. Kaple má výpravnou štukovou výzdobu s ornamentálními a figurálními malbami v renesančním stylu. Lze do ní nahlédnout už při vstupu do hlavního nádvoří.

Po prohlídce se můžete kochat v zámecké zahradě, která je ve francouzském stylu s arkádami a jezírkem. Patří k nejstarším architektonickým zahradám v Česku. Pokud by vám to stále nestačilo, zamiřte také do zámeckého parku těsně pod zámkem.

Můžete se v něm jen tak procházet mezi prastarými stromy a prohlédnout si klasicistní skleník, kde zámečtí zahradníci pěstují citrusy a ibišky. Celý park je v anglickém stylu a je dokonalou oázou pro relaxaci.

Mapa

GPS
49.1853756N, 15.4513825E

Informace

A tady už jste byli?