Míchova skála

Kraj pod Javořicí, Míchova skála

Pro milovníky vyhlídek do překrásné krajiny se špetkou adrenalinu… pro ně i pro rodiny s dětmi nebo zapálené výletníky je jako stvořený výlet na Míchovu skálu. Zubem času vymodelované skalní útvary vám na svém vrcholu otevřou jedinečné panorama do divoké přírody místních lesů. 

Mezi nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny – Javořicí a Velkým Pařezitým rybníkem stojí dvě žulové věže. Říká se jim Míchova skála – mezi místními Míchovka.

Panoramatický výhled do krajiny

Vylézt na jednu ze skal zvládnou s dozorem rodičů i menší děti. Na samém vrcholu na vás čeká krásný výhled do širokého okolí a přímo z vrcholu si tak můžete vytipovat další výletní cíle – jako například nedaleký hrad Roštejn se sedmibokou věží.

Divoké skalní věže

Dominantní třinácti metrové skalní útvary jsou výsledkem zvětrávání žuly v důsledku drsného vysočinského klimatu. Oprávněně jsou symbolem a srdcem Národního geoparku Vysočina a od roku 1984 také přírodní památkou s jedinečným geologickým a geomorfologickým charakterem.

Příběhy minulosti

Když budete pozorní, uvidíte skalní mísy, které prý naši předkové používali pro účely obětování při uctívání svých bohů. Nejzachovalejší útvary podobné mísám jsou situovány na západní věži. O mnoho let později, v roce 1829, byl ve zdejších hlubokých lesích údajně zastřelen poslední vlk Jihlavských vrchů.

Jak na Míchovku?

Pokud jedete autem, nechte ho na parkovišti za obcí Řásná, těsně před kempem Velkopařezitý. Poté půjdete kousek po silnici, přičemž kemp uvidíte po své pravé ruce, a před občerstvením U Eiffela zahněte ostře doleva do příkrého kopečku.

Cesta vás vyvede až na hráz Velkopařezitého rybníka, kde se můžete na pláži či až u stavidla s dřevěnou lávkou vykoupat. Za hrází vás červená turistická značka provede po úzké pěšince lesem až k hájence, kterou necháte po své levé ruce a půjdete až na rozcestí Na průseku.

Zde zabočíte ostře doleva a od této chvíle vás povede zelená turistická značka až na Míchovu skálu. Trasu zvládnete i s terénním kočárkem nebo na horském kole, se kterým můžete vyjet třeba už z Telče.

Mapa

GPS
49.2278539N, 15.3618681E
Pro geonadšence

Míchova skála z pohledu geologa

Tady mohou být další, mnohdy rozsáhlé informace o výletním cíli z pohledu geologa. Nakonec bude odkaz vedoucí na stránku pro geonadšence. 

Další geologické zajímavosti Kraje pod Javořicí

Národní geopark Vysočina

Geopark Vysočina
Více o geoparku

A tady už jste byli?