Hrad Štamberk a kamenné moře

Pozůstatky hradní věže

Hned za vesnicí Lhotka, severozápadně od Telče, najdeme zříceninu hradu Štamberk z poslední čtvrtiny 13. století. Stojí nad největším kamenným mořem Geoparku u obce Řásná. V lesích cestou ke hradu narazíte na velké balvany, vzácné rostliny i lesní zvířata. A na své si tu přijdou houbaři i milovníci borůvek.

Hrad chráněný skalní hradbou

Nepřístupný terén se strmými skalami, které vznikly mrazovým zvětráváním žuly, tvořily přirozenou obranu gotického sídla. Hrad navíc chránilo i rozsáhlé kamenné moře v jeho okolí. A právě proto si v druhé polovině 13. století vybral Jaroslav ze Štamberka toto místo pro stavbu svého hradu. Pořádal zde rytířské turnaje, lovecké hony, veselil se a hodoval.

Poklad templářů čeká právě na vás

Za husitských válek zde čilý ruch utichl, hrad byl pobořen a postupně chátral. Dodnes jsou prý v rozsáhlých sklepeních pod hradem poklady templářů skryté v hluboké studni.

V jiné části sklepení hradu Štamberka je prý ukrytý veliký sud s vínem, který má podle pověsti vypít mrákotínský farář při mši svaté na oslavu vysvobození z útlaku a velikého utrpení.

Mnoho lidí se pokoušelo tyto poklady objevit, ale nikdo k nim nezná cestu. Možná právě vy budete mít štěstí.

Příroda dobrá i pro rysa

V okolí hradu se na rozlohou nepatrném území rozkládá mimořádně zajímavá příroda. Pod hradem najdete kamenné moře a balvanové proudy, které tečou až do vesničky Lhotka.

Součástí opevnění hradu byla dokonce řada divokých skal ze žuly. Nepřístupný terén protkaný kameny pomohl uchovat zbytky listnatých lesů. Místní divočinu tak svým pobytem ocenili i nároční návštěvníci jako jsou rysové. 

Příběhy a nedaleké koupání

Tým Národního geoparku Vysočina pro Vás v okolí hradu připravil příběhy přírody. Na sedmi zastaveních v okolí hradu najdete třeba životopis žuly nebo trable místních smrků.

Na podzim 2022 pro vás připravujeme i přístřešek na bývalém nádvoří hradu, kde se dozvíte i o průzkumech archeologů z posledních let. Pokud se po cestě na hrad zapotíte, možná vám přijde vhod nedaleké koupání v čisté rašelinné vodě Horního Mrzatce

Mapa

GPS
49.2130575N, 15.3777703E