Expozice kamenictví v Mrákotíně

expozice kamenictví v muzeu v Mrákotíně v kraji kameníků

 Co všechno místní kameníci potřebovali ke své práci, kde a jak svou práci prováděli a co jejich dovedné ruce vytesaly, si můžete prohlédnout v expozici Muzea kamenictví.

Celá obec nosila do expozice kamenictví exponáty

V Mrákotíně se tradice lámání kamene dědila z generace na generaci. A když starosta městyse požádal své občany o zapůjčení předmětů z historie kamenictví, nebyla o exponáty nouze.

V muzeu uvidíte strojní a ruční nářadí pro opracování kamene, pomůcky geologů či potřeby střelmistrů pro odstřel kamene. Opravdovou raritou jsou zaprášené kamenické boty, fotografie a dokumenty místních kameníků či kalendář, který jim visel v dílně.

Další velkou atrakcí je autentický přístřešek se štontem, ve kterém kameníci za každého počasí dlouhé hodiny zpracovávali místní kámen. Pod ním spatříte i rozpracované výrobky, ochranné pomůcky či nádoby, ve kterých si kameníci nosili oběd nebo pivo na uhašení žízně.

Mrákotínská žula a práce kameníků na Pražském hradě

Za první republiky dostali mrákotínští kameníci opravdu nevídanou zakázku – vyrobit monolit pro Pražský hrad. Kameníci tehdy vylomili dvacetimetrový monolit žuly, který se ale po cestě zlomil.

Museli proto vylomit druhý, o něco nižší. Ten už do Prahy dorazil v pořádku. Architekt Josipa Plečnika ho umístil na třetím nádvoří Pražského hradu.
 

Mapa

GPS
49.1896283N, 15.3758600E