Výšlap za čertem na vrchol Bradlo

Kraj pod Javořicí, Bradlo

Malí a odvážní výletníci by si neměli nechat ujít po čertech peprný výšlap na Bradlo. Na startu se děti vyřádí v lanovém parku a o kilometr výš, na vrcholu skalního útvaru Bradlo, se potkají s místním čertem. 

Na Bradlo vás dovede modrá turistická značka z obce Olší. Na konci obce čeká dětská lanová dráha s překážkami a skluzavkou a pro dospělé odpočinková zóna. Odsud vás čeká výšlap na skalnatý útvar Bradlo, na kterém se dozvíte, proč na jeho vrcholu stojí vyřezaná socha čerta a jaké se k němu pojí legendy.

Jedna legenda praví o tom, že odtud nosil čert kameny na stavbu nedalekého hradu Roštejn. Druhá legenda je napsaná přímo u sochy, tu vám ale nemůžeme prozradit. Znát si ji zaslouží jenom ti, kdo zvládnou výstup na vrchol.

Na vrcholu Bradla čekají krásné výhledy

Cesta je lehce strmá, ale nemusíte se bát. Zvládnou ji děti i dospělí, ovšem řada kořenů a rozmanitý terén není ke kočárkům nejpříznivější. Vezměte s sebou raději krosničku na záda.

Půjdete pěkným lesem s četným výskytem borovic až na vrchol. Tam už je les částečně vykácený, takže se vám otevřou malebné výhledy do krajiny. Třeba i na nejvyšší vrchol Vysočiny – na Javořici.

Kam dál

V případě, že byste si chtěli výlet ještě o něco protáhnout, pokračujte dál po modré turistické značce směr Hradisko nebo se vraťte zpátky do Olší a zajeďte se podívat do nedalekých Praskoles, kde stojí osm set let stará lípa. Památný strom je označován jako jeden z nejvýznamnějších v Česku.

Mapa

GPS
49.1526814N, 15.3627031E

A tady už jste byli?

Top
Památkově chráněná lípa ve vsi Praskolesy
Příroda
Památky
Geoexpozice pod Hradem Roštejn, dětské hřiště, Geopark Vysočina
Pro děti
Atrakce