Pohádkový hrad Roštejn

Hrad Roštejn tyčící se na skalnatém vrchu

Hluboko v lesích romantické krajiny, která bují nedaleko Telče se na skalnatém vrchu, zvedá hrad Roštejn. Že ho neznáte? Určitě jste ho viděli na filmovém plátně. Na hradě se natáčelo Z pekla štěstí 2, Jak se budí princezny, Bajkeři a další.

Podle pověstí byl Roštejn postaven za jedinou noc hloupým čertem.

Ve skutečnosti byl pozdně gotický hrad vybudován v polovině 14. století a v druhé polovině 16. století byl přestavěn na renesanční lovecký hrádek s přilehlou oborou. V roce 1915 jeho věž zasáhl blesk a hrad vyhořel a pro veřejnost se otevřel až dlouho poté – v roce 1969.

Z gotické věže uvidíte i Alpy

Osobně doporučujeme prohlídkový okruh sedmiboké gotické věže, ze které se otvírá krásný výhled na okolní krajinu. Za dobré viditelnosti dohlédnete až do rakouských Alp na jižním horizontu.

Měli Bajkeři z pekla štěstí?

Hrad patří k nejlépe zachovaným stavbám svého druhu, a snad i proto ho mají filmaři tak rádi. Natáčelo se zde např.: Z pekla štěstí 2, Jak se budí princezny, Bajkeři a další.

Prohlídkové trasy Roštejnu

S historií hradu vás seznámí tradiční prohlídková trasa A z roku 2019. Během ní usednete k prostřenému hodovnímu stolu, u kterého díky videoprojekci ožije hradní hostina. Podobným způsobem zažijete i stavební proměnu sídla či dobovou výmalbu erbovního sálu.

V roce 2018 byla zpřístupněna expozice trasy B, v níž se před vámi na podlaze objeví stopy zvířat, setkáte se s jelenem či netopýrem nebo si zalezete třeba do mraveniště či odpočinete na rozkvetlé louce.

Kam po prohlídce Roštejnu

V okolí hradu se rozkládá přírodní rezervace Roštýnská obora, která slouží k ochraně jednoho z největších listnatých lesů celé Vysočiny. A hned vedle ní se rozprostírá nová geoexpozice, odpočívadlo a geo-hřiště pro děti.

Mapa

GPS
49.2519644N, 15.4261217E

Informace

A tady už jste byli?

Geoexpozice pod Hradem Roštejn, dětské hřiště, Geopark Vysočina
Pro děti
Atrakce
Top
Pozůstatky hradní věže
Příroda
Památky