TOP koupání

TOP koupání

Také potřebujete, aby na dovolené nechybělo koupání? V Kraji pod Javořicí to není problém. Stačí si vybrat, zda to bude jeden ze studených lomů, lesních rybníků nebo třeba přírodní biotop s atrakcemi pro děti.

Koupání v Telči a rašelinové rybníky v okolí

Rybník Roštejn

Pokud se vám nechce z Telče nikam vyrážet, jednoduše se jen projděte k rybníku, který je na samém konci města. Ve směru na Pelhřimov leží rybník Roštejn. Příjemná zatravněná pláž s dětským hřištěm potěší hlavně děti, rodiče pro změnu zaujme občerstvení U Roštěnky, které je součástí sezónního kempu pro stany i obytné vozy.

Kemp s restaurací U Roštěnky

Velký pařezitý rybník

Zhruba osm kilometrů severozápadně od Telče najdete Velký pařezitý rybník. Leží nad obcí Řásná a stráží jej vysílač Javořice. V těsné blízkosti vodní plochy se nachází Camp Velkopařezitý, kde se můžete ubytovat v chatkách, stanech či zaparkovat svůj karavan, a také řada turistických a cyklotras. Díky rašelinám je voda v rybníku zabarvená a jeho maximální hloubka dosahuje šesti metrů.

Velký pařezitý rybník

Malý pařezitý rybník

Menšího brášku najdete kousek od obce Řídelov a nabízí příjemnou rašelinami zabarvenou vodu, ale také travnatou pláž.

Malý pařezitý rybník

Horní a Dolní Mrzatec

Nedaleko od obce Lhotka najdete další dva příjemné rybníky ovlivněné rašelinovým podložím. Jde o Horní a Dolní Mrzatec. U druhého ze zmíněných navíc probíhají během léta dětské tábory a dostanete se k nim také od obce Mrákotín, vyhlášený těžbou žuly.

Horní Mrzatec

Biotop v Třešti a nedaleký lom Čenkov

V přírodním biotopu Malvíny v Třešti je voda čištěná přírodním procesem za výhradní pomoci rostlin. Jde tedy o přírodní koupaliště bez chemie, které je vhodné pro všechny cílové skupiny, včetně rodin s dětmi. Děti navíc mohou využít brouzdaliště a jejich rodiče si naopak mohou zaplavat v plavecké části biotopu. Nechybí ani vodní chrliče, vodní hřib a skluzavka. Součástí areálu je také občerstvení, možnost zapůjčení lehátek a slunečníků.

Biotop Malvíny

Asi čtyři kilometry od Třeště, za obcí Čenkov ve směru na Růženou, leží spodními vodami zatopený lom Čenkov. Disponuje hloubkou asi deset metrů, plochou více jak jeden a půl hektaru a je volně přístupný. Pokud tedy dáváte přednost spíše koupání mimo města, tak lom v Čenkově je přímo pro vás.

Přírodní koupaliště kolem Počátek

Asi 1,5 km od Počátek se nachází přírodní koupaliště Valcha. Ve skutečnosti jde o rekreační středisko s víceúčelovým hřištěm, bazénem i možností zapůjčit si šlapadla a loďky. Součástí areálu je také občerstvení, převlékací kabinky s WC a knihobudka.

Více o koupališti Valcha

Na cestě mezi malebnou obcí Polesí a Počátkami leží volně přístupné přírodní koupaliště. Pokud půjdete z Polesí ke studánce sv. Ludmily rozhodně jej neminete. Čekejte příjemné osvěžení, travnatou pláž a ryzí přírodu.

Také koupaliště Nadýmač v nedalekém Janštejně je pěkné - kamenem dlážděné - přírodní koupaliště s udržovanou pláží a s částí uzpůsobenou pro děti. Nachází se v těsné blízkosti obce Janštejn na Hamerském potoce.