Přírodní památka Horní Mrzatec

Kraj pod Javořicí, Horní Mrzatec, rybník vhodný ke koupání

Zastavte se a udělejte si čas na tento nádherný přírodní úkaz. Voda v Horním Mrzatci je až neuvěřitelně čistá. Místní sem rádi zajdou na koupání. Nádherné místo s lavičkou a s pohodlným vstupem do vody je na východním břehu, kousek od modré značky.

Rezavý rybník

Do rybníka přitéká potok Myslůvka, který pramení v lesích na jižním svahu Javořice. Tato oblast je člověkem téměř nedotčená, proto se z něj nedostávají se do rybníka žádné škodlivé látky. Díky horské čisté vodě se v rybníce nedaří řasám. Voda má mírně narezlou barvu, jak se v ní rozkládají zbytky rostlin z bohatých pobřežních porostů a pomalu zde vzniká rašelina.

Skrytý ráj

Příroda je tu opravdu krásná. Z jižního i východního břehu jsou vidět porosty rákosu, které přechází do rašelinišť a mokřadů s olšemi. Celý rybník je obklopený stromy, které tlumí vítr a na hladině se tak zrcadlí obloha. Jsou zde skutečně unikátní rostliny (třeba pobřežnice jednokvětá) a můžete zde potkat celou řadu vzácných obojživelníků. Nezapomeňte se rosničky zelené zeptat, jaké bude počasí.

Vzácný poklad

Pokud budete mít v létě štěstí, můžete spatřit skutečný unikát. Jednou za několik let se sníží hladina a část dna zůstane bez vody. Tomuto postupu se říká letnění a velmi prospívá k rozmanitosti druhů rostlin i živočichů. Skutečně výjimečné je zde písčité dno, ze kterého při letnění vyrostou speciální rostliny, třeba bahnička vejčitá. Ty na svoji šanci čekají celé roky, skryté pod hladinou rybníka.

Kam po přírodním koupání

Přímo nad rybníkem se zvedá skalní hradba hradu Štamberk. Dovede vás k němu modrá turistická značka. Pokud nechcete jít do kopce, vydejte se po modré na jich do Mrákotína, kde se můžete zastavit v Expozici Kamenictví v Mrákotíně a dozvědět se náročném řemeslu místních kameníků.

Mapa

GPS
49.2074844N, 15.3666764E
Rašeliniště – dar přírody

Rašeliniště – dar přírody

Rašeliniště fungují jako obrovské zásobárny vody. Díky své schopnosti nasát vodu jako houba na mytí nádobí zmenšují riziko povodní. Tam, kde je v přírodě dostatek vody je i chladnější a vlhčí vzduch – je to dar pro zvířata i nás lidi. Jsou důležitá i pro celou planetu.

Další rašeliniště

Rašeliniště Bažantka
zachráněná přírodní rezervace
rybník Zhejral je plný chráněných rostlin, Kraj pod Javořicí
národní památka s 500 motýly
Velký pařezitý rybník je ideální místo ke koupání u Telče, pohled na rybník při západu slunce
koupání v přírodní rezervaci