Rozmanitý cyklovýlet pro požitkáře

Cesta vede i po břehu Horního Mrzatce
Vzdálenost
27 km
Čas jízdy/chůze
2.00 h
Převýšení
484 m

Představujeme vám zhruba 30 km cyklo-výlet, který si pravidelně dávkují jak místní, tak turisti. Proč je tak oblíbený? Protíná místa s nádechem dovolené a navíc vede stezkami, kde není téměř žádný provoz.

Díky přijatelné délce výletu, si můžete v klidu udělat pauzu kdekoli se vám zachce a užít si kolorit kraje Pod Javořicí. Je plný rybníků, lesních cest, rozkvetlých polí a příjemně zvlněného terénu, kterému velmi snadno propadnete. Nicméně, nyní popadněte kolo a šlápněte do pedálů. Začínáme v Lipkách – lipové aleji kousek od centrálního parkoviště v Telči.

 1.

Nejkrásnější lipová alej v Telči

Minulost Telči nezanechala jen kulturní památky, ale i ty přírodní. Pro mnohé stejně tak majestátní. Mezi takové odkazy patří i stará lipová alej, která mění svou tvář s každým ročním obdobím. Je ideální a nenáročnou procházkou pro všechny, kteří milují stín, šum i energii stromů. Vítejte v Lipkách!

Kraj pod Javořicí, Lipová alej z 18. st. má více jak 400 stromů
 2.

Serpentinami do městečka žuly

Cestu začnete příjemným rozjezdem: zhruba jeden a půl kilometrovou lipovou alejí kolem přírodní rezervace Luh u Telče. Na konci aleje odbočte doleva na cyklostezku 1113, která vás vynese do Hostětic a následných Částkovic.

Odtud se budete vést ostrými serpentinami z kopce až do Mrákotína. Do obce, kterou proslavila mrákotínská žula, ze které stojí monolit na třetím hradním nádvoří Pražského hradu. Zde se můžete zastavit v místním Muzeu kamenictví či na něco dobrého k jídlo a pití v restauraci Na Kovárně.

 3.

Expozice kamenictví v Mrákotíně

 Co všechno místní kameníci potřebovali ke své práci, kde a jak svou práci prováděli a co jejich dovedné ruce vytesaly, si můžete prohlédnout v expozici Muzea kamenictví.

expozice kamenictví v muzeu v Mrákotíně v kraji kameníků
 4.

Následuje první koupel

Pokračujte dál po stejné cyklotrase kolem lesních rybníků Dolní Mrzatec a Horní Mrzatec. Pokud máte chuť, můžete se v nich osvěžit. Voda vám, zejména u druhého z nich, vám bude možná připadat načervenalá. To je důsledkem rašeliny, která se díky pobřežním porostům v této přírodní památce tvoří.

Odtud se vydejte do nedaleké vsi Lhotka, kam vás dovede cyklostezka číslo 5124. Na konci Lhotky zahněte na křižovatce doleva na trasu číslo 5021, kterou se dostanete až do Řásné

 5.

Odměny u Pařezáku

Projeďte skrz Řásnou a ještě chvíli vydržte šlapat kopec vzhůru, protože poté už na vás čeká zasloužená odměna. Respektive odměny. Jedna je v podobě občerstvení v Campu Velkopařezitý a ještě lepší v podobě přírodní památky – Velkého pařezitého rybníka.

Obklopují jej divoká rašeliniště, naučné stezky, ale hlavně se v něm můžete vykoupat. Je to doslova očistný zážitek pod dozorem stožáru Javořice – nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny.

 6.

Velký pařezitý rybník

Nedaleko Telče leží malebná přírodní rezervace, do které patří i Velký pařezitý rybník, který založil už v roce 1556 Zachariáš z Hradce. Rybník obklopují divoká rašeliniště, která jsou protkané naučnou stezkou. Voda v březích Velkého pařezitého rybníka patří k nejčistším na Vysočině a nabízí se k osvěžujícímu koupání v teplých dnech léta. A hned u rybníka se můžete ubytovat v kempu Řásná.

Velký pařezitý rybník je ideální místo ke koupání u Telče, pohled na rybník při západu slunce
 7.

Relaxační arboretum a hrad Roštejn

V blízkosti vodní plochy se u lesní hájenky nalézá relaxační arboretum – udělejte si zastávku a podívejte se na dendrologickou zahradu se sbírkou živých dřevin. Poté se na rozcestí Na průseku dejte doprava a pokračujte po cyklostezce Greenway řemesel a vyznání.

Pojedete přímou lesní cestou až k Malému pařezitému rybníku a dále pak kolem oblasti podmáčených smrčin a přípotočních olšin – přírodní památky Lukšovská. Budete lemovat Roštejnskou oboru plnou krásných buků a lesní zvěře až do podhradí Roštejna.

Pokud budete mít čas, vyjeďte až na hradní nádvoří prohlédnout si magický hrad se sedmibokou věží nebo rovnou navštivte historické interiéry v rámci jedné z prohlídek. Pokud pospícháte, zajděte si jenom pro občerstvení do hradní krčmy.

 8.

Pohádkový hrad Roštejn

Hluboko v lesích romantické krajiny, která bují nedaleko Telče se na skalnatém vrchu, zvedá hrad Roštejn. Že ho neznáte? Určitě jste ho viděli na filmovém plátně. Na hradě se natáčelo Z pekla štěstí 2, Jak se budí princezny, Bajkeři a další.

Hrad Roštejn tyčící se na skalnatém vrchu
 9.

Závěrečné klesání do Telče

Od hradu se příjemně svezete dolů do vesničky Doupě, kde na křižovatce zahnete doprava. Po své pravé ruce uvidíte Doupský rybník, který je součástí přírodní rezervace Doupský a Bažantka. Nyní je před vámi poslední stoupání před závěrečným sjezdem. Cyklostezka Greenway řemesel a vyznání vás totiž přivede do Vanůvku, odkud už se jen povezete z kopce dolů až do Telče.

Další výlety pro vás