Velký pařezitý rybník

Velký pařezitý rybník je ideální místo ke koupání u Telče, pohled na rybník při západu slunce

Nedaleko Telče leží malebná přírodní rezervace, do které patří i Velký pařezitý rybník, který založil už v roce 1556 Zachariáš z Hradce. Rybník obklopují divoká rašeliniště, která jsou protkané naučnou stezkou. Voda v březích Velkého pařezitého rybníka patří k nejčistším na Vysočině a nabízí se k osvěžujícímu koupání v teplých dnech léta. A hned u rybníka se můžete ubytovat v kempu Řásná.

Vyhlášené koupání na Vysočině

Zajeďte se do pařezáku vykoupat. Vstup do vody je jak mírný pro děti, tak i příkrý po schodech od hráze pro plavce či otužilce.

Velký pařezitý s nádechem severské tajgy

V přírodní rezervaci Velký pařezitý rybník si budete připadat, jako severské tajze. Důvodem ochrany tohoto území jsou zachovaná bažinná společenstva vyšších poloh Českomoravské vrchoviny, vzácné mokřadní olšiny a rašelinné březiny. Narazit tu tak můžete na vzácné druhy subarktické a alpinské květeny.

Vzácná příroda

Zajímavé je rostlinstvo rybničního dna s ostřicí a bahničkou jehlovitou. Botanicky nejvýznamnější částí území je tzv. vejtopa na západním a jihozápadním břehu rybníka. Na hlubokém rašeliništi nejdete pozoruhodný typ rašelinné březiny s břízami pýřitou a bělokorou. Bylinné patro tohoto porostu připomínajícího tajgu tvoří především třtina  chloupkatá a různé druhy ostřic.

Ďáblík s ropuchou na břehu

Pod hrází rybníka se rozkládá mokřadní olšina s kapradí osténkatou, papratkou samičí či mokrýšem střídavolistým, kde se daří i ďáblíku bahennímu. U Velkého pařezitého rybníku žije mnoho rašeliništních druhů hmyzu, pavouků a drobných obratlovců. Potkáte zde rosničku zelenou, ropuchu obecnou nebo čolka horského.

Kam po koupačce

V okolí pařezáku je toho hodně. Děti se mohou vyřádit na hřišti v kempu Velký pařezák. U Tetřevích chatek je tenisový kurt, volejbalové hřiště a dětské hřiště. Zajímavostí je nedaleký plodový rybník, kde si můžete nachytat ryby! A samozřejmě jsme kousek od hlavní trasy mezi Javořicí, Míchovou skálou a Hradem Roštejnem.

A když vám vyhládne...

V létě si řada lidí užívá vlastní piknik na pláži u rybníka. A nebo si můžete zajít do Hostince U Čertů nebo do Kiosku u Pařízku v kempu.

Mapa

GPS
49.2284739N, 15.3753258E

A tady už jste byli?

Top
Hrad Roštejn tyčící se na skalnatém vrchu
Muzea & galerie
Památky
Pro děti
Atrakce