TOP tipy na open-air osvěžení

Jídlo na čerstvém vzduchu v Kraji pod Javořicí

Výlety potřebují zpestření. Sice si můžete nést v batohu chleba s paštikou a studený čaj, ale není nad to se po cestě odměnit i zastávkou na něco dobrého. Ideálně na čerstvém vzduchu pod širým nebem, s výhledem do okolí a s vůní grilu či osvěžujícího prosecca.

V Telči a okolí si užijete gril, příjemné zahrádky nebo samoobslužný bar

U Roštěnky

Místem, kde dokonale pocítíte prázdninovou atmosféru je kemp s restaurací U Roštěnky. Na samém konci Telče u rybníka Roštejn najdete koupání, občerstvení a zábavu pro děti v jednom. Přes léto se griluje a navíc se tam můžete i ubytovat. Vyhlášení jsou tamní grilovaní pstruzi, ale i žebra a sýry. Doporučujeme ochutnat pivo Roštejnský máz.

Více na: U Roštěnky

Panský dvůr

Z bývalého školního statku v Telči vznikl Panský dvůr. Kromě dětské herny, lezecké stěny a vlastního řemeslného pivovaru tam najdete i příjemnou Panskou restauraci s venkovní zahrádkou v uzavřeném dvoře. Kromě piv z vlastního pivovaru můžete ochutnat i například steaky, českou klasiku nebo sladké dobroty a kvalitní kávu.

Více na: Panský dvůr

Bar Koryto

V případě, že chcete při svých výletních toulkách jen krátce přizastavit a dopřát osvěžení jen v podobě netradičně nabízeného pití, pak zavítejte k samoobslužnému baru Koryto, kde jste sami sobě barmanem. Kousíček od Telče - v malebné vísce Borovná – stojí u domu číslo 15 Bar Koryto - dřevěné koryto ze smrku, který zažil císaře pána i obě světové války. Vylovíte si v něm kromě piva a lima i ledovou kávu nebo prosecco. 

Více na: bar Koryto

Na Kovárně

V městečku Mrákotín, vyhlášeném především těžbou žuly a Muzeem kamenictví, se zastavte v restauraci Na Kovárně. Přímo na náměstí najdete restauraci se zahrádkou a tradičními jídly jako je svíčková na smetaně, smažený sýr, ale i zvěřinové pokrmy. Možná při odchodu dostanete i pověstné lízátko.

Více na: Na Kovárně

Na Kocandě

Pokud máte rádi kvalitní vesnické restaurace, kde se nezastavil čas, ale naopak do tradiční české kuchyně přimixovali moderní přístup, pak se zastavte v obci Krahulčí v restauraci Na Kocandě. Kromě toho, že se skvěle a vydatně najíte, užijete si i pohodové posezení ve dvoře. Vyhlášená je tamní zelňačka, ale i bramboráčky a vepřová panenka na mnoho způsobů.

Více na: Na Kocandě

Skvělou kávu, výhled na hodiny i dětské hřiště nabízí zahrádky v Třešti

Restaurace Svět

Také preferujete v létě sedět venku na čerstvém vzduchu v restauraci se zahrádkou? V takovém případě přijde vhod Restaurace Svět přímo na náměstí v Třešti. V nabídce najdete - kromě stálých jídel tradiční české kuchyně - také tankové pivo a denní menu. Díky zahrádce máte zároveň parádní výhled na dominantu Třeště – jedny z největších slunečních hodin v Evropě. Jejich ručička měří 8,21 metru.

Více na: Restaurace Svět

Wellness hotel Harmony

Na úpatí třešťského náměstí leží Wellness hotel Harmony s restaurací. Ve dvoře tohoto hotelu se nachází příjemná zahrádka k posezení a osvěžení, ale také malé dětské hřiště. Takže pokud s sebou máte děti, jistě je tímto výběrem velmi potěšíte.

Více na: Wellness hotel Harmony

Gram Kafé

Chtěli byste se zastavit jen na kávu a něco sladkého od lokálních cukrářů k tomu? Pak zvolte Gram Kafé. Třešťská kavárna má navíc krytou zahrádku, kde večer podávají také slané palačinky původem z Bretaně – galety. Jednoduše řečeno - příjemné posezení v útulném prostředí a skvělou kávou k tomu.

Více na: Gram Kafé

Kolem Počátek najdete občerstvení v mlýně nebo u kováře, ale i francouzskou kuchyni

Chadimům mlýn

Až do konce října se můžete každý den – kromě pondělí – zastavit v Chadimově mlýně nedaleko Počátek. Díky tomu, že má mlýn také své mlýnské muzeum a biofarmu, nebude nouze o zábavu. Ale ani o dobroty! Při posezení na čerstvém vzduchu se těšte například na ovčí sýry, minizákusky, bio mošty i pivo nebo na nakládaný sýr a utopence. Vše od malých producentů.

Více na: Chadimův mlýn

Bistrot de Papa

Hledáte-li kus Francie na Vysočině? Pak bude Bistrot de Papa v Horních Dubenkách tím pravým ořechovým. Skvělá restaurace s krásným posezením v trávě u rybníčku si vás obmotá svými lahodnými pokrmy s francouzským šmrncem, čerstvými zákusky, ale i jak jinak než francouzskými víny.

Více na: Bistrot de Papa

Osvěžovna Planiště

Velmi příjemný open air kiosek je u pana Habermanna v Klátovci 42. Známý umělecký kovář vytvořil hned vedle své kovářské dílny jednoduchou Osvěžovnu Planiště. Jde spíše o turistický bufet, kde si můžete dát na čerstvém vzduchu nejen vychlazené láhvové pivo.