Valchovská alej v Počátkách –⁠ vstupte do tunelu z kaštanů a lip

Valchovská alej vás okouzlí

Představte si pohyblivý tunel ze samých kaštanů a lip. Tunel, jehož tvar tvoří silné kmeny a propojené koruny noblesních stromů, které pamatují dvě stě padesát let staré příběhy. Vydejte se na procházku okouzlující alejí, která již dvakrát získala titul Alej roku kraje Vysočina.

Na samém okraji města Počátky začíná Valchovská alej. Pokud přijíždíte do Počátek autem, zaparkujte na parkovišti u hřbitova těsně před alejí nebo na parkovišti v centru. Z centra se vydáte přes malebné náměstí až ke hřbitovu, kde se napojíte na naučnou stezku –⁠ Cestou starých soukenických mistrů, jejíž součástí je právě Valchovská alej. Ta vede až k prameni svaté Ludmily. Cesta je dlouhá asi 1 kilometr a zvládnete ji bez problému i s kočárkem.

Stromy ve Valchovské aleji už něco pamatují

Alej tvoří převážně lípy a kaštany –⁠ lípy srdčité a jírovce maďaly. Nejstarším stromům v ní je skoro 250 let. K odpočinku po cestě slouží lavičky a nechybí ani informační panely o místní flóře a fauně.

Historie Valchovské aleje

Dvojnásobnou vítězku soutěže Alej roku v kraji Vysočina tvoří celkem 170 stromů s obvodem kmene 220–⁠350 cm. V roce 1996 byla vyhlášena významným krajinným prvkem. Vysázení Valchovské aleje se váže k roku 1792, kdy počátečtí soukeníci započali u Velkého jezera Valcha s výstavbou vlastní valchy. Odtud název naučné stezky.

Naučná stezka vede právě okolo rekreačního střediska Valcha až k Velkému jezeru Valcha. Jeho hráz je lemována asi 300letými lipami, které ji šikovně zpevňují. Všimnout si můžete také nejstarší lípy na Počátecku se stářím asi pět set padesát let.

Koupání u jezera Valcha

Jezero je oblíbeným cílem místních i turistů. A to hlavně během teplých letních měsíců, kdy všichni vítají možnost vykoupat se v městském a současně přírodním koupališti s pláží a převlékacími kabinkami.

Léčivá voda

Pokud budete pokračovat dále po zelené, dojdete k prameni svaté Ludmily. Pramen s křišťálově čistou vodou byl odpradávna zastávkou místních na cestě do Polesí. V současnosti nad ním stojí dřevěná kaplička s obrazem a dřevěnou sochou kněžny Ludmily. Studánka je považována za jeden z nejčistších zdrojů v oblasti a lidé z okolí si k ní běžně chodí pro vodu. Nezapomeňte se z ní napít. Voda prý dokáže léčit.

Mapa

GPS
49.2659794N, 15.2415356E