Pramen Moravské Dyje

Kraj pod Javořicí, Krásná příroda v okolí pramene Dyje

V pomezí Moravy a Dolního Rakouska se kroutí řeka Dyje. Vzniká soutokem Rakouské a Moravské Dyje, a právě ta Moravská pramení kousek za Třeští, nedaleko obce Panenská Rozsíčka.

Co vás čeká na cestě k pramenu

Místo kolem pramene je ideální výletní cíl. Vycházka přírodou, voda ze studánky na osvěžení a nakonec odpočinek u příjemného posezení s výhledem na soškou Jarní studánky z dílny třešťského sochaře Jaroslava Krechlera.

Podyjská expozice Zrození

Na první pohled u pramene upoutá vaší pozornost modro–bílá pruhovaná jabloň se dvěma červenými jablky. Toto neobvyklé dílo s názvem „Zrození“ pochází z dílny Lubo Kristka a je součástí jeho Podyjské glyptotéky.  

Umělecká galerie zdobí Moravskou Dyji od pramene přes soutok s Rakouskou Dyjí až po samotné ústí do řeky Moravy. Glyptotéka zahrnuje celkem 10 zastavení na české i rakouské straně hranic a dokonce prý existuje i 11. utajené zastavení, určené jenom těm poutníkům, kteří hledají.

Zážitky v okolí

Výlet si můžete zpestřit návštěvou nedalekého Q-ranche v Bezděkově. Ranč nabízí stylové ubytování, výuku jízdy na koni, nebo vyjížďku po okolí. Kromě toho zde naleznete i malé privátní wellness se solnou jeskyní. A pro labužníky je možnost objednat vinnou degustaci afrických vín a ochutnávku luxusních sýrů. 

Mapa

GPS
49.2669983N, 15.5205003E