Stopy Míly Doleželové v Kraji pod Javořicí

pozvánka

S Krajem pod Javořicí je spjata celá řada umělců. Jednou z nejvýraznějších postav je bezesporu malířka Míla Doleželová, která s manželem Jiřím Marešem žila a tvořila nejprve ve vesnické chaloupce v Klatovci přímo pod samotným vrcholem Javořice. Po monumentálním úspěchu jejích děl ve světě se přestěhovali do centra Telče. Právě v Univerzitním centru Telč je nyní možné navštívit stálou expozici této výjimečné malířky velkých očí. Zavítat lze také do domu manželů, na Palackého ulici 27, kde se u příležitosti Míliných narozenin koná na začátku listopadu den otevřených dveří.

Míla se narodila v roce 1922 v Prostějově. Bývá popisována jako nepřehlédnutelná, výjimečná a svébytná osobnost. Do svých obrazů promítala vlastní vidění světa, ať už šlo o drobné návrhy známek či rozsáhlé olejomalby. Věnovala se, ve své době neobvyklému, tématu života Romů, které zobrazovala opakovaně. Z tohoto důvodu je někdy nazývána malířkou cikánů. Po studiu na Akademii výtvarných umění a různých životních peripetiích se v roce 1956 poprvé vydala na Vysočinu.

Po úspěšných výstavách v Praze, a ještě úspěšnější výstavě v Oblastní galerii Vysočiny v roce 1966, odkud Míliny obrazy koupili sběratelé z Mexika nebo USA, umělkyně vystavovala také v Chicagu i Mexiku a stala se tak světovou malířkou. Úspěch manželům umožnil koupi domu na Palackého ulici v Telči. Venkovský domek v Klatovci, kde manželé žili a tvořili v šedesátých letech minulého století, se v letošním roce stal kulturní památkou. Na fasádě domu i zdech kolem dvorku vzniklo přibližně třináct nástěnných maleb a několik sgrafit.

Více informací o klatoveckém domě:

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/venkovsky-atelier-a-galerie-mily-dolezelove-a-jiri

Začátkem sedmdesátých let se manželé přesunuli do samého centra Telče, kde zůstali až do své smrti. Sami dům nazývali hradem, ostatní mu říkali "U Malířů". Umělci se brzy spřátelili s místními obyvateli, kteří se mnohdy stali předlouhou pro další obrazy. K cikánským tématům Míla přidala křesťanské a spirituální motivy. V Telči malířka vytvořila nespočet děl. Po smrti manžela Jiřího se však uzavřela do sebe a svůj společenský život omezila na minimum. Památku dvojice dnes připomíná pamětní deska osazená na fasádě domu.

Z různých míst se soubor Míliných děl, která po sobě zanechala, nakonec vrátil do Telče. Po výstavě v knihovně místního Univerzitního centra Masarykovy univerzity byl této instituci v rok stého výročí od malířčina narození přiznán grant na vybudování stále expozice.

Otevírací doba expozice: https://www.miladolezelova.eu/informace/navstivte-nas

Letos se už podruhé v době Míliných narozenin koná také den otevřených dveří v domě na Palackého ulici. Kromě prostor, které v současnosti slouží jako penzion, a kde manželé tvořili, si návštěvníci budou moci prohlédnout také některá z jejích děl nebo vyslechnout vzpomínky pamětníků na výjimečné umělce. Akce se koná o víkendu 11. – 12. listopadu 2023, prohlídky se uskuteční v sobotu v 16 hodin a v neděli v 10 a 14 hodin. Místa je třeba předem zarezervovat na e-mailu pension@kamenne-slunce.cz nebo na telefonu 737 906 272.

V roce 2022 byla vydána monografie Míla Doleželová, která čtenářům představuje nejen malířčiny osudy, ale také hlavní témata její tvorby společně s reprodukcemi obrazů, fotografií a dokumentů. Knihu lze zakoupit v Univerzitním centru Telč nebo na e-shopu.

Monografie Míla Doleželová: https://www.miladolezelova.eu/mila-dolezelova/monografie