Vítejte ve slunečné Třešti

Největší sluneční hodiny ve střední Evropě

V srdci Českomoravské vrchoviny leží nenápadné město Třešť. O to víc budete asi překvapeni tím, co všechno vám může nabídnout. Najdete v něm stopy Franze Kafky, betlémářskou tradici, výjimečnou synagogu nebo největší sluneční hodiny ve střední Evropě.

Čas vám zde uteče jako voda, ale kdybyste přece jen potřebovali vědět kolik je hodin, napoví vám to největší sluneční hodiny ve střední Evropě. Nebojte, hodiny určitě nepřehlédnete, mají osmimetrovou ručičku a jsou umístěny na hlavním podlouhlém náměstí.

Třešť - město betlémů

Dřevořezání

Pokud jste příznivci řezbářského umění, pak by vám neměly uniknout vyřezávané betlémy, které Třešť proslavily. Ty si můžete prohlédnout nejen v místním muzeu, ale ve vánočním čase i přímo v domácnostech zdejších „betlémářů“. Každoročně se zde začátkem července koná Dřevořezání - setkání řezbářů z celého Česka a trh s jejich výrobky.

Unikátní synagoga v Třešti

Při návštěvě Třeště nevynechejte ani empírovou synagogu, která se ukrývá ve spleti uliček někdejší židovské čtvrti. Jde o jedinou synagogu v Česku, která se může pochlubit podloubím v průčelí. Uvnitř na vás čeká expozice „Zaváté stopy“, jež vás provede historií židovské obce v Třešti.

Bývalá židovská synagoga

Za Franzem Kafkou

Prostor je zde věnován i životu Franze Kafky, který v Třešti trávil hodně času u svého strýce, místního lékaře. Dnes se v synagoze konají i různé kulturní akce, například komorní koncerty nebo krátkodobé výstavy.

Křížová cesta v Třešti

Nedaleko synagogy najdete kostel sv. Kateřiny Sienské a za říčkou nejstarší památku Třeště – kostel sv. Martina. Od něj se můžete vydat asi půl kilometrovou křížovou cestou se čtrnácti zastaveními k Šibeničnímu vrchu. Jeho výška je pekelných 666 metrů nad mořem a dříve se u něj vykonávalo hrdelní právo, čili popravy.

Biotop Malvíny

Přírodní zajímavosti i zámecké ubytování

Delší procházku slibuje vrchol Špičák s unikátním pralesem. Vede na něj naučná stezka, která vás protáhne okrajovými částmi Třeště i okolní přírodou. V lesích mezi Třeští a Panenskou Rozsíčkou zase najdete pramen Moravské Dyje. Odpočinout si můžete na přírodním koupališti přímo ve městě – v příjemném biotopu Malvíny. A pokud ještě nevíte, kde se ubytujete, vyzkoušejte nově zrekonstruovaný třešťský zámek, který slouží také jako hotel. Součástí je také veřejně přístupná restaurace Franze Kafky a zámecký park, kde si můžete dokonce zapiknikovat.