Počátecké prameny

Kraj pod Javořicí, počátečské prameny, lázně svaté kateřiny

„Počátek vody“ neboli výskyt pramenů dal jméno dnešním Počátkám. V ozdravných pramenech si po bojích hojili rány už husité a zámecká šlechta s ní léčila kocovinu. A právě díky zdravým pramenům vznikly vodoléčebné a klimatické lázně Svaté Kateřiny, v těsné blízkosti Počátek.

Zázračná voda z Počátek

Lázně Svaté Kateřiny jsou zmiňovány již v roce 1423 v Hájkově kronice, která uvádí, že „svatou vodou“ u Počátek si léčili husité zranění v bitvě u rybníka Bor v blízkosti nedalekých Horních Dubenek. Vodou z místních pramenů se uzdravily z tyfu i Markéta a Kateřina – dcery pána z nedalekého Léskovce.

Pramen sv. Kateřina a sv. Markéta

Otec pak z vděčnosti dal postavit kapličku a po obou dcerách nechal pojmenovat prameny. A právě vodu z pramenů sv. Markéty a sv. Kateřiny si nechali dovážet Páni z Hradce na svůj jindřichohradecký zámek, stejně tak jako Páni z Rožmberka, kteří se jí „kurýrovali“ z náročných zábav. Nedaleké město Počátky je pojmenováno právě díky hojnému výskytu pramenů, které jsou nazývány jako „počátky vody“.

Lázně pamatují Čapka i Šaldu nebo Zeyera

Na přelomu 19. a 20. století zažívají lázně Svaté Kateřiny svůj největší rozkvět, včetně restaurace a tanečních večerů. Přijíždějí do nich ordinovat sezónní lékaři, mezi kterými byl i otec bratří Čapků MUDr. Antonín Čapek.

Mladý syn Karel, který sem s otcem přijel, se zde zamiloval do Libuše Solperové z Jindřichova Hradce. Dcera Helena tento lázeňský pobyt popisuje ve své knize Moji milí bratři. V lázních se léčil také F. X. Šalda nebo Julius Zeyer.

V této době se lázně pyšnily ruskýmisvětelnými i elektrickými lázněmi, tehdy velmi vzácnými. Součástí léčby měla být i tělesná práce, kdy pacienti kosili louky, sušili a sváželi seno. Každý den museli vykonat procházku na statek, nadojit a pít čerstvé mléko.

První lyžařské kurzy na Vysočině

Zásluhou nadšení místních obyvatel, v čele se syny továrníků Brdlíka a Novotného, v souhře s klimatickými a terénními podmínkami v okolí svatokateřinských lázní, se tady jako na jednom z prvních míst na Vysočině začalo rozvíjet lyžování.

Zmínka o prvních lyžích v Počátkách pochází z roku 1890.

Za účelem výuky lyžování byl do lázní pozván i Nikolai Ramm Østgaard, později slavný norský lyžař a skokan na lyžích.

Historie resortu sv. Kateřiny

V roce 1917 lázně vyhořely a již nebyly uvedeny do provozu v původním rozsahu. Požár je postihl ještě jednou v roce 1939 a po něm už nutně musela přijít rekonstrukce. Ta proběhla během II. světové války.

Od roku 1953 fungovaly lázně jako dětská ozdravovna pro astmatické děti a v roce 2003 přešla léčebna pod Kraj Vysočina. Od roku 2005 patří areál soukromému podnikateli, který jej přestavěl do současné podoby wellness Resortu Svaté Kateřiny.

Mapa

GPS
49.2706375N, 15.2756100E

Informace