Vítejte v postřižinských Počátkách

Počátecké historické centrum

Cesty lemované alejemi starých stromů, přírodní koupaliště, ale i v lesích ukryté léčivé prameny a lázně. V samotném městečku pak historické centrum a mnoho památek. Počátky vám svým vzhledem budou dosti povědomé. Proč? Natáčel se zde film Postřižiny.

Příjemnou atmosférou vyzařuje rovnou hlavní počátecké Palackého náměstí s kostelem sv. Jana Křtitele, z jehož věže je krásný výhled na město i do okolního kraje. Ve Vlastivědném muzeu se můžete zahloubat do národopisných, cechovních a numismatických sbírek. V Počátkách ale můžete navštívit i rodné domy dvou velikánů – básníka Otokara Březiny a dějepisce, duchovního a spisovatele Tomáše Pěšiny z Čechorodu.

Krásné aleje vybízejí k procházkám

Naučná stezka s koupáním

Až dostane chuť objevovat pro změnu místní přírodu, vydejte se po naučné stezce – Cestou starých soukenických mistrů počáteckých, kteří zde kdysi vyráběli vlněné tkaniny - sukna. Stezka začíná na severu Počátek u hřbitovního kostela Božího Těla, vede nenáročným terénem a je na ní pět příjemných zastavení věnovaných historii soukenictví.

Projdete lipovou a kaštanovou alejí kolem rekreačních středisek Valcha a Volmanec až k pramenu sv. Ludmily – jeden z nejčistších pramenů na Pelhřimovsku. Na konci stezky vás čeká odměna v podobě přírodního koupaliště, kde se v dřívějších dobách valchovalo právě sukno.

Unikátní kamenný kruh

Léčivé prameny i kamenný kruh druidů

V Počátkách také narazíte na nejdelší modřínovou alej v Česku, která je téměř dva a půl kilometru dlouhá a vede přes zemskou hranici Čech a Moravy.

Malebnou krajinu východně od Počátek obohacují další naučné stezky K pramenům Počátek a stezka Otokara Březiny, která vás dovede k léčivým pramenům a lázním Svatá Kateřina. V těsné blízkosti lázní leží i a unikátní kamenný kruh se svými třiatřiceti menhiry rozestavenými do kruhu a postavenými podle druidské tradice. Výlet můžete zakončit ve vísce Horní Dubenky s mlynářským muzeem a tamním minipivovarem Kozlíček.