Ochutnejte regionální produkty

Telčská pekárna Marek nabízí krásně křupavý chléb

Také patříte mezi ty, kteří poznávají region i prostřednictvím ochutnávání jeho více či méně typických produktů? Pak vám dáme tipy na producenty a výrobce, kteří své suroviny či produkty v duchu toho, co příroda kraje pod Javořicí, nabízí.

Včelí farma Nosek

Jen kousek od Telče – ve vísce Kostelní Myslová - najdete včelí farmu pana Noska, kde si lze zakoupit med medovicový, pastovaný či smíšený, medovinu, propolisovou tinkturu, medové placičky s ořechy či další medové dobroty. Pastový med, medovina a Eliščiny medové placičky se dokonce pyšní označením „VYSOČINA – regionální produkt“. Ideálně, když před svojí návštěvou panu Noskovi zavoláte na telefon: 721 469 263.

Více na: vcelifarmanosek.cz

Bio hovězí maso z Třeštického Mlýna

V penzionu Mlýn Třeštice ve stejnojmenné obci pod hradem Roštejn se můžete nejen ubytovat, ale také ochutnat nebo si zakoupit s sebou kvalitní hovězí maso. Majitelé chovají plemeno Aberdeen Angus a Piemont v podmínkách bio zemědělství. Skot se celoročně volně pase na okolních loukách. Po předchozí domluvě si můžete vyzrálé bio hovězí maso zakoupit s sebou domů. Majitelé mají ale jen omezený počet kusů, takže je nutné si s nimi předem zavolat: 777 014 947.

Více na: mlyn-trestice.cz

Domácí produkty z Turistatku Javořice

V malé obci Lhotka pod zříceninou hradu Štamberk se nachází Turistatek Javořice. Kromě ubytování lze využít i nákup řady domácích produktů. Po předchozí domluvě na telefonu: 776 158 581 zakoupíte například sezónní ovoce v bio kvalitě, bio brambory, marmelády v nevšedních kombinacích jako např. dýně s černými jeřabinami, bezinku s jablky nebo hrušku se zázvorem a skořicí, ale také ovocné mošty, jehňata jatečná i k chovu, ovčí kožešiny nebo deky z ovčí vlny.

Více na: javorice.cz

Rodinná pražírna kávy

I Telč má svoji malou pražírnu kávy. V rodinné pražírně kávy si můžete zakoupit kávu s sebou - ať už do kelímku či namletou na hrubost, kterou zrovna potřebujete, popř. celá zrna. Každý týden se mění nabídka čerstvě pražených káv, takže lze skrz kávu a její rozmanitou senzoriku cestovat třeba do Etiopie, Ugandy, Brazílie, Kolumbie, Barmy či do Peru. Pokud si budete chtít na chvíli sednout, a budete mít zrovna štěstí – poslouží vám jeden stoleček či několik míst na baru.

Více na: roprakafe.cz

Bohuslavická pálenka z Hospodářského dvora

Jablko, hruška, švestka, ale i mandarinka, nektarinka, malina, meloun, višeň či květ černého bezu. Takové jsou suroviny pro výrobu různých druhů Bohuslavických pálenek. Jsou vyráběny ze 100% ovoce, kdy z každého doušku prý cítíte louku a sad. Palírna je součástí Hospodářského dvoru v Bohuslavicích, kde si lze užít také zážitkovou kuchyni s domácími limonádami nebo pivem Bohuslavický osel. Děti mohou navštívit tamní mini Zoo.

Více na: bohuslavicka-palenka.cz

Pekárna Marek na Starém Městě

Také milujete křupavou kůrku chleba a vůni čerstvě upečených koláčů? Pak byste neměli vynechat telčskou pekárnu Marek. Sídlí na Starém Městě, kde je její součástí i malý rohový obchůdek, kde můžete každý den – kromě soboty – zakoupit čerstvé pečivo až do osmé večerní. Pečivo od Marka ale seženete téměř ve všech potravinách v Telči. Vyzkoušejte celozrnný chléb, ale i koláče nebo dlouhé rohlíky posypané semínky.

Telčský pivovar Trojan

Od roku 2017 v Telči funguje Pivovar Trojan – první obnovený pivovar v Telči. Vaří pivo podle původních receptur a zachovává tradiční postupy. Používá otevřenou spilku a klasické ležácké tanky. Všechna piva, která v pivovaru ochutnáte či si je koupíte s sebou domů, jsou nefiltrovaná a nepasterovaná. Můžete posedět přímo u pivního výčepu v prostorách varny nebo na letní zahrádce s přístřeškem a nedalekým dětským koutkem. K pivu si tam můžete dát i něco malého k zakousnutí.

Více na: pivovar-trojan.cz

Pivovar v Panském dvoře

Z bývalého hospodářského dvora byl vytvořen volnočasový areál Panský dvůr Telč, jehož součástí je od roku 2019 i Panský pivovar. Dnes tam lze ochutnat čtyři druhy piv přímo v tamní restauraci. Také se můžete objednat na prohlídku pivovaru a samozřejmě si zakoupit pivo v různých objemech s sebou domů.

Více na: panskydvurtelc.cz/pivovar

Minipivovar Kozlíček v Horních Dubenkách

V Horních Dubenkách si můžete nakoupit pivo přímo z výroby od pivovarníka pana Kozlíčka. Minipivovar Kozlíček nabízí např. Javořické výčepní, Javořický světlý ležák, Javořický tmavý speciál a další speciály, které si můžete zakoupit každý den od 9 do 16:30, kromě neděle, v Horních Dubenkách č. 145.

Více na: pivovar-kozlicek.cz